5 lahodných nápadů pro tvé vánoční sušenky

autor: | Pro 11, 2018 | Recepty, Zajímavosti

“Budu ctít Vánoce ve svém srdci a budu se snažit udržet je v sobě po celý rok.”

Vánoční koleda , 1843, Charles Dickens

Naše města jsou již plná světel, v obývacím pokoji se třpytí vánoční stromek,  první dárky již byly zakoupeny … eh, ano! Vánoce jsou opravdu za dveřmi! V tom pravděpodobně nejmilovanějším večeru  celého světa je vždy dostatek místa pro bohaté večeře a chutné sladkosti … zejména pro mnoho barevných vánočních cukrovinek!
Chystáte se na tyto svátky připravit něco pěkně vánočního ? Takže zde je 5 nápadů na upečení něčeho sladkého, díky čemuž se budete olizovat ještě hodně dlouho.

 

1. Perníkoví mužíčci

Perníkoví mužíčci jsou klasikou anglosaské tradice, i když často mají podobu typických charakterů svátků (například o Vánocích se mohou stát sobem, jedlí nebo sněhovými vločkami).
Narodili se z vroucí představivosti anglické královny Alžběty I. v 16. století, která je přiměla sloužit jejím nejvýznamnějším hostům u soudu, ale teprve v roce 1875 se stala skutečným „populárním příběhem“.
Legenda vypráví o starém páru, který touží po dítěti a které vaří sušenku s lidskými rysy. Jakmile se peče, sušenka magicky ožije a uteče … přímo do úst lišky!

 

 

2. Canestrelli

Canestrelli jsou sušenka typická pro mnoho oblastí Itálie, která nabývá různých tvarů a chutí v závislosti na regionu. Například v alpských údolích jsou canestrelli tenké, drobivé a anýzové vafle; Naproti tomu v Bielle jsou dvě vafle plněné čokoládou a lískovými oříšky. Nejslavnější a nejrozšířenější verzí (zejména o Vánocích) je však ligurská verze, jejíž typický květinový tvar je pokryt práškovým cukrem.
Ačkoli většina lidí věří, že jejich jméno pochází z „koše“, tj.  Koše slámy , ve skutečnosti je etymologie poněkud nejistá a mohla by odkazovat také na kleště, s nimiž byly vařeny: infanni  canesterlè , v Piedmontese dialekt, znamená jen „mříž s tyčemi“.

 

 

3. Zimtsterne nebo Cinnamon stars

Zimtsterne jsou místo čisté německé tradice   – doslova „skořicové hvězdy“. V Německu je to pravděpodobně nejslavnější vánoční cukroví a navzdory rozhodně jednoduché přípravě není možné najít je v žádném německém obchodě.
Kolem těchto sušenek se zdá být pěkné tajemství … nikdo ve skutečnosti dosud nebyl schopen zjistit, proč historické důvody jsou šesticípé hvězdy (ve skutečnosti neexistují žádné odkazy, které by tyto sušenky spojovaly s Davidovou hvězdou nebo se světem ezoteriky). Vzhledem k vysokým nákladům na ingredience, jako jsou mandle a skořice, byly pravděpodobně tyto sušenky vyhrazené pro poměrně bohatou třídu společnosti, která se mohla rozšířit pouze díky zrození prvních cukrovinek.

 

 

4. Vanillekipferl nebo vanilkové croissanty

Vanillekipferl  (doslovně „vanilkové rohlíčky“) je vánoční cookie vyrobena s mandlemi ve velké míře v Rakousku, Německu, Čechách a na Jižním Tyrolsku. Jejich tvar je často mylný pro malé podkovy, ale ve skutečnosti jsou čtvrtí měsíce. Výběr nebyl nikdy náhodný: Vanillekipsferl se ve skutečnosti narodil ve Vídni, aby oslavil válečné vítězství rakouské armády proti Turkům, jejichž vlajka ukazuje čtvrtměsíc.

 

 

5. Befanini

Jak jste již možná z názvu pochopili,  Befaniňané  jsou typické sladkosti Zjevení Páně , ale jejich šíření bylo natolik velké, že zahrnuje i další vánoční svátky.
Befanini jsou původem z Viareggia, ale po rozšíření v Toskánsku se rozšířili také do mnoha dalších oblastí Itálie. Původně to byly sušenky, kterými byly naplněny punčochy mladších dětí Befana – odtud název „befanini“. Neexistuje žádná „klasická“ forma befanina, ale obvykle máme tendenci reprodukovat typické formy Vánoc: komety, stromy a samozřejmě také Befanské punčochy.

 

S těmito nápady budou vaše Vánoce opravdu … smyslně chutné!
Emmepi Dolci vám přeje Veselé Vánoce.

Pin It on Pinterest

Share This